|
MKR-tävlingarna på Järfällabanan
JÄRFÄLLA
Det var olika bud om vädret inför MKR-tävlingarna på Järfällabanan 5-6 september. Vädergudarna stod emellertid på arrangörernas och publikens sida (många förare gillar regn så vi ska inte inkludera dem) med sol hela lördagen och den senare halvan av söndagen.
För Wille Tryggs del blev det ett dacapo på tisdagsracet med bästa tidskörning, två kvalvinster samt finalseger.
I första kvalet var Julia Holgersson tvåa med Jönköpings Rotax-stjärna Robin Hanssons lillebror Alexander en god trea. Ludvig Bogg var fyra. I det andra åket körde Bogg upp sig och nöp andraplatsen efter Trygg med Hansson ånyo trea med Holgersson nu på fjärde plats. Finalen fick samma resultat som det andra åket, även om Julia en stund låg före Alexander tills smålä’nningen återställde ordningen. Dennis Öqvist och Haris Imamovic kämpade om femteplatsen tills Haris fick teknisk svartflagg.
Sport 2000
I Sport 2000 gjorde Nichlas Severin comeback efter fem års bortavaro från sporten. Han hade fått låna ett fem år gammalt chassie från Lasse Forsmans företag och hade själv en motor liggande, så det var bara att inhandla däck och bränsle. Helgen före hade Nichlas dragit några träningsrepor på Järfälla och detta räckte nu för att han skulle vinna tidskörningen och båda kvalheaten. Men i startfältet tronade även den forne S2000-kungen Pelle Nejman, som efter en icke fullt så lysande tillvaro i KZ 2 i år, återgått till klassen. Hans tidskörning var ”sådär”, men redan i första åket körde han upp sig till fjärde plats. Roger Eriksson var tvåa och Robert Johnsson trea.
I det andra åket avancerade Nejman till andra plats före Eriksson och Johnsson och i finalen knäppte Nejman även Severin för att visa att han fortfarande är kung i klassen. Rasbos Tommy Nilsson brukar dyka upp lite då och då. I första heatet slutade han sexa. I det andra heatet var han femma och i finalen körde Tommy upp sig tills andraplatsen tills spjöllaxeln i förgasaren gick sönder. Nichlas låg då så nära att han inte hann undvika en krock. Därmed kunde ett helt koppel förare med Roger Eriksson i spetsen ta sig förbi. Severin kom visserligen igång igen men hann bara upp till nionde plats innan målflaggan föll. Roger Eriksson blev således tvåa och grejade därmed årets MKR-titel. Kul att se att nästan 60 år gamle Mikael Nordström hoppat med igen. Han startade årets säsong i augusti och blev nu tia i finalen.
Rotax Junior
Under lördagen avhandlades även Rotax Junior. Under tisdagsracet fanns Victor Bouveng med, men han gjorde inte så mycket väsen av sig och kom inte ens i mål. Nu var det annat ljud i skällan. Han ledde alla sina tre lopp från start till mål utan att vara besvärad någon gång. Om andraplatsen var det desto hårdare. I första åket ramlade tidstvåan Max Lindén ner till fjärde plats efter Conrad Hildebrand och Ida Granegärd. Men Max blev lite för ivrig och skickade av Ida, varvid även Fredrik Carsting krockade med Ida. Max fick svartflagg direkt, varpå Fredrik blev utesluten efter loppet. Men en motprotest lades in, alla inblandade förhördes och då friades Carsting, medan Lindéns diskning kvarstod. Hildebrand försvann också i röran, så tvåa i mål efter Bouveng blev hans klubbkompis Philip Ågren, medan Carsting nu tog tillbaka sin tredjeplats.
I det andra heatet gick det lugnare till. Carsting tog omgående hand om andraplatsen och behöll den trots ivriga försök av Ågren. Hildebrand avancerade till sjätte, Granegärd till sjunde och Lindén till elfte plats i mål.
Bouveng och Carsting höll ställningarna i finalen, medan Calle Askemar tog över tredjeplatsen före Ida Granegärd. Ågren hamnade längre bak och brakade sedermera av och bröt, medan Hildebrand nu råkade ut för svartflaggning på grund av för tuff körning. Ny femma blev Katrineholms Joakim Dagberg med den för helgen tämligen bleke Joakim Darbom sexa.
Yamaha
Yamahaklassen inledde söndagsracen med första kvalet redan 10.30. Johan Adolfsson var tidsetta före Isabell Anderberg, så de blev master för varsin grupp. Adolfsson vann båda sina kval. I det första var han jagad av Mattias Jalkanen och Oskar Frost. I det andra fick dock Frost ge sig för Enköpings Timmy Sandholm, som tog över tredjeplatsen.
I den andra gruppen var det betydligt tuffare. På något sätt lyckades Isabell Andersson efter bara några svängar ramla ner till femte plats. Först att leda var Andreas Jacobsson, men han avlöstes omgående av masterfyran Fredrik Ulvesand, som sedan höll undan till mål. Daniel Mattsson var tvåa en kort stund, men passerades senare av Johanna Jovér, Isabell Anderberg samt Andreas Jacobsson.
I det andra heatet hade Anderberg bra fart på karten och snodde åt sig segern före ett koppel kartar, anförda av Ulvesand. Sedan följde Jovér, Mattsson och Jacobsson innan det blev en lucka till sexan Nicole Käller-Dahllöf.
Medan Johan Adolfsson tog täten i finalen, gjorde Ulvesand en godkänd start från andra rutan och nalkades andra kurvan (hårnålen) som god trea bakom mastertrean Isabell Anderberg. Men i hårnålen anfölls Ulvesand från alla kanter, så framme vid tredje kurvan var han plötsligt inte bättre än sexa. Ulvesand är dock en fighter av guds nåde och när loppet var över stod han som klar etta!
Adolfssons kart var inte snabb nog, så han fick ganska snart ge sig för Anderberg innan även Jovér och Ulvesand kom sättande. Isabell avlöstes så småningom av Johanna i täten, innan det var dags för Fredrik Ulvesand att spika segern. Jovér blev därmed tvåa, Anderberg trea och Adolfsson fyra. På behörigt avstånd tog Mattias Jalkanen femteplatsen tätt före Oskar Frost och Daniel Mattsson, medan Andreas Jacobsson rasade ner till 15:e plats, närmast bakom den för dagen ovanligt anonyma Lina Björklund. Norra Norrlands toppåkare Max Renberg var på plats och slutade som elfte man.
Rotax Max
Exakt 31 ekipage ställde upp vid tidskörning för Rotx Max. Norrlandscupens mästare Ludvig Morin från Umeå vann tidskörningen före Philip Forsman, som ju var färsk i klassen sedan tisdagsracet i samma vecka på samma bana.

Morin hade alldeles för bråttom när starten för första heatet gick. De övriga var långt efter. Man väntade sig nästan en omstart. Men det visade sig att man på morgonens förarmöte hade angett att det inte blev några omstarter utan istället tjuvstart med fem sekunders tillägg. Detta drabbade nu Morin och det ska han vara mycket samsam för. Under årets gång har nämligen reglerna ändrats till tio sekunder för tjuvstart och det började praktiseras redan i Kalmar i mitten av juli. Men Järfälla MK hade inte en aning om detta, så de höll sig kvar vid det gamla. Klantigt, men samtidigt kan ju tycka att tio sekunder är ett orimligt straff vid ett kval över åtta varv. Bättre då att tillämpa några placeringars nedflyttning. Nu resulterade det i att Morin bara flyttades ner från första till tredje plats!
Ny överraskad heat etta blev David Agerstig, som ett tag funderade på att släppa förbi Robin Hansson. Som tur var, gjorde jag inte det, sade en glad David, när han fick veta att han skulle bli master för det andra heatet. Stavros Tentis slutade fyra och John Friberg femma.
John Friberg lyckades mindre bra på tidskörningen, men från femte startrutan i det andra racet lyckades han ta sig förbi allihop och upp i ledning tills Ludvig Morin fick fart på sin Tonykart och körde förbi. Robin Hansson fick också upp farten på sin Intrepid och nöp tredjeplatsen före Agerstig och uppåkande Mikaela Åhlin. Hon var krasslig och hamnade en bit bak i fältet, så en femteplats nu var välkommet. Tyvärr hände någonting på finalens mastervarv, så hon tvingades gå i depå för gott.

I den andra gruppen startade Philip Forsman och den andre Morin-brodern, Jonatan, sida vid sida. Men medan Philip drog iväg till en överlägsen seger. Blev Jonatan övermannad och dök till åttonde plats. Han tog sig emellertid tillbaka upp till fjärde plats. Niklas Björklund höll istället andraplatsen tills trion Jesper Lindh, Robin Larsson och Morin gled förbi. I det andra heatet gick det lite bättre för Björklund, som då lyckades sno åt sig tredjeplatsen bakom Forsman och Lindh.
I finalen startade Forsman och Ludvig Morin i första ledet med Agerstig och Lindh i det andra, medan Robin Hansson och Friberg stod i det tredje. Forsman tog programenligt täten, medan det blev väldigt trångt mellan de övriga i hårnålskurvan. Morin såg ett ögonblick utan att få bita i det sura äpplet, men otroligt nog lyckades han bryta sig loss ur gröten och som förste man ta upp jakten på Forsmans Birel. När det kom till kritan var denna kart inte så snabb alls, utan det var Forsmans talang som höll honom framme. När dessa rader skrives dagen efter racet, har Forsmanteamet fått reda på av Leif Radne (som ju vet allt om Rotax) att man hade för mycket olja i bensinen. Fem procent istället för tre. Lasse Forsman hade annars uppgivit att det var bestyckningen som var fel. Hur som helst försvarade sig Forsman så gott han kunde från Morins attacker och det fick en annan fortåkare, Agerstig, att sälla sig till gänget. Ludvig vinkade då febrilt till David att de skulle sluta slåss och istället ta upp jakten på Forsman. Nu var Ludvigs kart nog något snabbare, i varje fall i slutskedet, så Morin lyckades åter plocka in Philips försprång och passera varpå David strax efter gjorde om proceduren.
Robin Hansson vann kampen om fjärdeplatsen över John Friberg, men blev senare utesluten. Tyvärr har jag inte lyckats få reda på orsaken. Friberg blev således fyra, Lindh femma och Niklas Björklund sexa.
KZ2
Normalt brukar David Söderlund och Kevin Engman numera återfinnas på racerbanorna. David kör ju i Radical-klassen, medan Kevin är framgångsrik i JTCC. Båda körde nu kart på Järfälla. David satt som vanligt i en MS-kart, medan Kevin hade grejat fram en Intrepid.

David vann nu allt. Kevin var tidsfyra, femma i första heatet och fin tvåa i det andra. I finalen låg Kevin femma tills tio meter återstod. Då saktade han in och släppte förbi sin kompis Kim Sjöberg, som bättre behövde MKR-poängen än Engman.
Niklas Sjögren höll sig tidigt väl framme, men Niclas Tanttu har fått ångan rejält och var trea i båda kvalen samt nöp andraplatsen i finalen före Andreas och dennes bror Niklas Sjögren.
Tidigt avslut
Efter söndagens race, som var avklarade före 16.00 hade möte om MKR:s framtid. Många har ogillat uppdelningen med att inte alla klasser vid alla tävlingar, så vi får väl se om det blir återgång till det gamla. Lördagens tävling kändes väldigt avslagen, då sista loppet gick i mål redan 15.05!
2009-09-08
Claes Uddgren
|